3 tydzień – potęgi i pierwiastki

  • Post author:
  • Post category:Nauka

Cześć! 
To już trzeci tydzień powtórek z Pi-stacją 👍 i trzeci mail od nas! Dziś na tapetę bierzemy POTĘGI I PIERWIASTKI. Na początek nowa mapka 👇 z przystankami-zadankami. Sprawdź swoją wiedzę! A jeśli będzie niewystarczająca, to ją spotęgujemy(🤡) w dalszej części tej wiadomości! Tak, jak w poprzednich mailach, ostatni przystanek na naszej mapie to zadania z oficjalnych egzaminów. Czas start!

Rozpocznij test: ->

https://pistacja.tv/h5p/gamemap3

Jak Twój wynik ✅? Pamiętaj, że zadania odpowiadają poszczególnym zagadnieniom, które trzeba opanować. Poniżej znajdziesz wyjaśnienia, wraz z krótkim komentarzem, linkami do filmów i numerami przystanków z mapki, które im odpowiadają. ✏️ Pamiętaj o ćwiczeniach znajdujących się przy filmach! Wykonuj je, aby sprawdzić, czy filmowa wiedza została dobrze przyswojona.
🔵 Podstawowe pojęcia PODSTAWA POTĘGI czy jej WYKŁADNIK, PIERWIASTEK KWADRATOWY czy SZEŚCIENNY powinny dziś dołączyć do wymaganych „słówek” w Twoim matematycznym słowniku. Jeśli ich wytłumaczenie sprawia Ci problem 😳, zajrzyj do linków ukrytych pod nimi! 🟣 Obliczanie potęg (przystanki 1) To zagadnienie wydaje się proste, bo przecież wiesz, ile jest 2 do potęgi 3 … Ale czy na pewno? 👀 Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się napisać, że powyższe wyrażenie jest równe = 6️⃣? To nie jest rzadkością – w stresie takie błędy to norma. 🧘 Warto podczas obliczania potęg mówić sobie w myślach: 2 razy 2 razy 2, albo nawet to napisać! Pamiętaj, że potęgowanie to także potęgowanie ułamków:
Potęgowanie ułamków
Potęgowanie liczb ujemnych
🔵 Zapisywanie liczb w postaci potęgi jednej liczby (przystanek 2) Czy wiesz, że w wielu zadaniach dotyczących potęg wcale nie musisz tych potęg obliczać 😏? Często wystarczy zapisać kilka liczb w postaci potęgi jednej liczby, np. przy porównywaniu lub przy działaniach na potęgach. Zerknij na poniższą wideolekcję. Przedstawianie liczb w postaci jednej potęgi
🟣 Działania na potęgach (przystanek 3)
Wykonywanie działań na potęgach to jedna z najważniejszych umiejętności z tego działu. 💡 Dotyczy jej większość zadań egzaminacyjnych, o czym możesz możesz się przekonać, rozwiązując zadania z przystanku E. Poniżej przekrojowy film 🎬 dotyczący działań na ułamkach. Jeśli jednak potrzebujesz gruntownej powtórki, obejrzyj także inne filmy z tej 👉playlisty. Działania na potęgach o wykładniku naturalnym
🔵 Notacja wykładnicza (przystanek 4) Jaka jest masa Ziemi? To w przybliżeniu 5980000000000000000000000 kg. Mało wygodny zapis. Właśnie dla takich bardzo dużych, ale też bardzo małych liczb stosuje się zapis w notacji wykładniczej. Jak? Powtórz naszymi filmami!
Playlista: Notacja wykładnicza
🟣 Obliczanie wartości pierwiastków. Szacowanie wartości pierwiastków (przystanek 5) Jeśli nie jest Ci po drodze z pierwiastkami zacznij od powtórek podstaw, czyli obliczania wartości pierwiastków kwadratowych i sześciennych, a także szacowania pierwiastków.
Pierwiastek kwadratowy
Pierwiastek sześcienny
Szacowanie wartości pierwiastków
🟣 Działania na pierwiastkach. Wyciąganie czynnika przed znak pierwiastka (przystanek 6) Działania na pierwiastkach są analogiczne do działań na potęgach, warto je jednak dobrze przećwiczyć, gdyż pierwiastki zwykle sprawiają więcej problemów. 
Mnożenie pierwiastków kwadratowych
Mnożenie pierwiastków sześciennych
Dzielenie pierwiastków kwadratowych
Dzielenie pierwiastków sześciennych
Wyłączanie czynnika przed znak pierwiastka kwadratowego
Wyłączanie czynnika przed znak pierwiastka sześciennego