2 tydzień – ułamki

  • Post author:
  • Post category:Nauka

Cześć 
Powtórka z liczb naturalnych i całkowitych za nami. Dziś zajmiemy się ich częściami, czyli UŁAMKAMI. Ponownie zaczynamy od testu, który sprawdzi stan Twojej wiedzy w tym temacie. Kliknij na poniższą mapę 👇 aby go uruchomić.

Rozpocznij test: ->

https://pistacja.tv/h5p/gamemap2

Jak Ci poszło? Jeśli udało Ci się poprawnie rozwiązać wszystkie zadania, brawo! 🍏 Jeżeli wynik Cię nie zadowala, nie martw się – działaj krok po kroku według instrukcji poniżej! 👉 Zapoznaj się z linkami do filmów i wypisz te, które dotyczą trudnych dla Ciebie tematów. 👁️‍🗨️ Rozplanuj powtórki tak, żeby zmieścić się w tydzień 📝. Pamiętaj o znajdujących się przy filmach ćwiczeniach, które pozwolą Ci na bieżąco sprawdzać, czy ogarniasz temat! Pod koniec tygodnia wykonaj powyższy test ponownie, aby w pełni docenić swoje postępy 📈. 🟣 Podstawowe pojęcia Aby zrozumieć zadania z ułamkami, musisz znać pewne matematyczne “słówka”! 🕵️ Przede wszystkim LICZNIK, MIANOWNIK oraz WIELOKROTNOŚCI (o których mówiliśmy w zeszłym tygodniu), które wykorzystujemy przy sprowadzaniu ułamków do wspólnego mianownika. 💡 Zapamiętaj: licznik jest zawsze nad mianownikiem, tak jak litera L jest przed literą M w alfabecie! 🔵 Porównywanie ułamków, ułamki na osi liczbowej (przystanki 1) Co jest większe: 1/135 czy 1/136 🤔? 0,6 czy 0,59? Jeśli masz wątpliwości, powtórz porównywanie ułamków z naszymi filmami – lista poniżej.
Playlista: Porównywanie ułamków zwykłych
Playlista: Porównywanie ułamków dziesiętnych
Ułamki na osi liczbowej
Liczby mieszane na osi liczbowej
🟣 Działania na ułamkach zwykłych (przystanki 2 – 5) Kiedy trzeba sprowadzać do wspólnego mianownika, a kiedy nie? Kiedy ułamki stają na głowie 🙃, a kiedy trzeba wciągnąć całości do ułamka? Jeśli nie masz pewności, to koniecznie zrób gruntowną powtórkę działań na ułamkach zwykłych. 📗 To ważny temat, który jednak szybko ulatuje z pamięci
Playlista: Dodawanie i odejmowanie ułamków zwykłych o różnych mianownikach
Playlista: Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych
🔵 Działania na ułamkach dziesiętnych (przystanki 6 i 7) Działania na ułamkach dziesiętnych sprawiają zwykle mniej problemów 😊, niż działania na ułamkach zwykłych. Zanim jednak machniesz ręką na ich powtarzanie upewnij się, że potrafisz obliczyć w pamięci, ile to jest 🔸 0,64 : 0,032 🔸. Jeśli nie, to zerknij na film poświęcony dzieleniu!
Dodawanie i odejmowanie pisemne ułamków dziesiętnych
Mnożenie pisemne ułamków dziesiętnych
Dzielenie ułamków dziesiętnych
🟣 Przekształcanie ułamków (przystanek 8) Ułamki zwykłe wymagają nieco odmiennego podejścia niż dziesiętne… Do momentu kiedy się spotkają, np. w działaniach, lub gdy musimy je porównać! Wtedy trzeba podjąć trudną decyzję 😱, na którą stronę ułamkowego świata łatwiej nam przejść – i zamieniamy ułamki zwykłe na dziesiętne lub odwrotnie. ⚔️ Oto playlista, dzięki której przypomnisz sobie wszystko, co musisz o tym wiedzieć.
Playlista: Przekształcanie ułamków
🔵 Zaokrąglanie ułamków dziesiętnych (przystanek 9) O zaokrąglaniu liczb całkowitych już mówiliśmy w poprzednim mailu. Tym razem zajmiemy się zaokrągleniami po przecinku. Od zrozumienia tych zależności dzieli Cię tylko jeden film. 😉
Zaokrąglanie liczb dziesiętnych