6 tydzień – wyrażenia algebraiczne

  • Post author:
  • Post category:Nauka

Cześć! Dziś, jak co tydzień 🗓️, przychodzimy do Ciebie z porcją materiałów powtórkowych. Porcja niewielka 🧆 i łatwostrawna. A jakie danie w dzisiejszym menu? To WYRAŻENIA ALGEBRAICZNE. Wiesz już, czym to się je, więc zaczynamy tradycyjnie od testu ✔️, a potem przegląd materiałów 👀 i plan na tydzień. Nie ma na co czekać ⌚, bo filmy stygną. Odpalaj test i sprawdź, na ile Ci po drodze 🛣️ z wyrażeniami algebraicznymi.

Rozpocznij test ->

https://pistacja.tv/h5p/gamemap6-gramy-wyrazenia-algebraiczne

Jeśli test za tobą, to przejrzyj poniższe zagadnienia, z naciskiem na te, które sprawiły Ci kłopot 🤔 podczas przeprawy przez zadankową mapę 🗺️. Policz, ile filmów masz do obejrzenia, i rozłóż je sobie na cały tydzień. Miłego oglądania 📽️. 🔵 Redukcja wyrazów podobnych Dodawanie czy odejmowanie iksów i innych liter niewiele się różni od dodawania czy odejmowania jabłek. Jabłko dodać pięć jabłek to sześć jabłek, zaś x + 5x = 6x. Jeśli jednak redukcja wyrazów podobnych nie jest Twoją mocną stroną, zapraszamy na seans i ćwiczenia, które znajdziesz przy filmie.
Sumy algebraiczne – wprowadzenie
Sumy algebraiczne – przykłady
🔵 Działania na wyrażeniach algebraicznych
Tę lekcję warto odrobić szczególnie wtedy, jeśli działania z nawiasami czy minusami nie są Twoją mocną stroną. Jeśli zgubisz się w trakcie powtórek z powodu znaków, wróć do pierwszego maila, gdzie powtarzaliśmy działania na liczbach ujemnych.
Dodawanie i odejmowanie
Mnożenie sumy przez liczbę
Działania różne
Mnożenie sumy przez jednomian
Mnożenie sum algebraicznych
🔵 Obliczanie wartości liczbowej wyrażeń Ile są warte te wszystkie iksy i igreki? Czasami jesteśmy ciekawi, ale kiedy trzeba obliczyć wartość dłuuugiego i skomplikowanego wyrażenia dla x=-½ i y=-⅔, to może wolelibyśmy nie wiedzieć 😜. Powtórki nie zajmą Ci dużo czasu, jednak pamiętaj o uważności podczas rozwiązywania ćwiczeń przy filmie. Łatwo zgubić x czy minus 🤯. 
Wartość liczbowa wyrażenia
🔵 Zadania z wyrażeniami algebraicznymi Na egzaminie ósmoklasisty niejednokrotnie zmierzysz się z zadaniami, w których Twoim zadaniem będzie nie przekształcenie, a samodzielne zapisanie odpowiedniego wyrażenia. W pierwszym z poniższych filmów nie obowiązuje cię na egzaminie ostatni przykład (obejrzyj tylko do czasu 5:08).
Zadania tekstowe z zapisywaniem wyrażeń
Zależności liczbowe
Zależności geometryczne