9 tydzień – proste, odcinki, kąty

  • Post author:
  • Post category:Nauka


Cześć!  Witamy w nowym roku! Od dziś, w kilku kolejnych mailach zajmiemy się geometrią 🔴🟪🔶. Bez stresu – figury zostawimy sobie na kolejne wiadomości. Dziś naszym tematem będą PROSTE, ODCINKI I KĄTY. Powtórzymy pojęcia i przypomnimy sobie, jakie są rodzaje kątów. Na początek tradycyjnie – test ✔ z zadaniami sprawdzającymi Twoje opanowanie tematu. 
https://pistacja.tv/h5p/gamemap-10-gramy-katy
Test rozwiązany? To świetnie. Czas zapoznać się z przygotowanymi przez nas materiałami. Wybierz tematy, które poszły Ci nieco gorzej niż dobrze – to te, które musisz powtórzyć 👀. Nie zapominaj o wykonywaniu ćwiczeń, które znajdziesz obok filmów. Dzięki nim upewnisz się, że na pewno ogarniasz wszystko, co trzeba. 📣 Podstawowe pojęcia Zanim przejdziemy do rozumienia całych geometrycznych „zdań” w języku matematyki, powtórzmy matematyczne „słówka”, czyli pojęcia. Czy pamiętasz, co to: PUNKT, PROSTA, PÓŁPROSTA, ODCINEK? Jeśli któreś budzi Twoje wątpliwości, obejrzyj poniższy film i powtórz je z Pi-stacją:
Punkt, odcinek, prosta, półprosta
🔵 Proste i odcinki (przystanek 1) Co musisz wiedzieć o prostych i odcinkach? Musisz wiedzieć, kiedy są one względem siebie prostopadłe, kiedy są równoległe i jak znaleźć odległość punktu od prostej. Te elementy przydadzą się także w dalszych powtórkach, jak choćby przy prawidłowym zaznaczaniu wysokości figur.
Proste równoległe i prostopadłe
Odległość punktu od prostej
🟣 Kąty (przystanki 2, 3 i 4) Kąt kojarzy nam się z miejscem, gdzie gromadzi się kurz albo gdzie lądują niepotrzebne rzeczy, czyli raczej z wgłębieniem niż z wypukłością 😆. Jednak w matematyce pojęcie kąta ma dużo szerszy zakres. Jeśli rodzaje kątów nie są Twoją mocną stroną, warto przed obejrzeniem pierwszego filmu sięgnąć po wachlarz. Jeśli nie masz wachlarza, poświęć chwilę i zrób go sobie z papieru. Otwieraj go wspólnie z nami podczas oglądania.
Kąty
Kąty przyległe
Kąty wierzchołkowe, naprzemianległe i odpowiadające
🔵 Zadania dowodowe (przystanek 5) Znając zasady możemy się pokusić o spojrzenie na sprawę nieco od innej strony i, jak przed sądem, udowodnić swoją rację 📜.
Zadania dowodowe cz.1
Zadania dowodowe cz.2
Niektóre matematyczne zagadnienia testujemy w praktyce z pomocą kilku uczniów i uczennic. Obejrzyj, jak wiedza z tego tematu sprawdza się w nieprzewidywalnym szkolnym życiu. 🎬 Zostawiając polubienie lub komentarz pomagasz nam docierać do większej ilości osób! ❤️ Nie ma Cię z nami na YouTube? Zasubskrybuj 🔔!
https://www.youtube.com/shorts/9u4W6ZjQKuU?si=3AoK3iJVnArutZZI
To już wszystko na dziś, dzięki za wspólny wtorek z matematyką! Wygląda na to, że ogarniasz temat lepiej, niż ci się wydawało. 😉 Pamiętaj, że cały materiał powtórzymy jeszcze raz na wiosnę, a Twoją wiedzę po tym kursie sprawdzi pistacjowy próbny egzamin! Zapisz datę: 📅 23 kwietnia 2025 – wtedy udostępnimy nasz autorski arkusz Egzaminu Ósmoklasisty. To będzie decydująca próba przed oficjalnym testem w maju. 🚀 Jesteś coraz bliżej wymarzonego wyniku, za tydzień powtarzamy WŁASNOŚCI FIGUR NA PŁASZCZYŹNIE. Do zobaczenia i usłyszenia!