14 tydzień – ostrosłupy

  • Post author:
  • Post category:Nauka

Cześć! Dziś kolejny mail dotyczący brył 👍. W tym odcinku zajmiemy się OSTROSŁUPAMI. Zaczynamy od zadań sprawdzających Twoją wiedzę 👇. Przekonaj się, jakie wiadomości o ostrosłupach pamiętasz, a co musisz powtórzyć.
https://pistacja.tv/h5p/gamemap-15-gramy-ostroslupy
Jak Ci poszło ✅? Przypominamy, że zadania dotyczą konkretnych wymagań, więc jeśli któreś sprawiło Ci problem, to znajdź jego numer przy materiałach poniżej i powtórz je szczególnie uważnie 🧐. Nie zapominaj o ćwiczeniach interaktywnych, które znajdziesz przy filmach. 📣 Podstawowe pojęcia (przystanek 1) Przypomnij sobie, czym są ostrosłupy i jakie są ich rodzaje. Jedną z umiejętności, którą musisz opanować, jest rozpoznawanie ostrosłupów (w tym prostych i prawidłowych) wśród innych brył.
Rodzaje ostrosłupów
🔵 Siatka i pole powierzchni ostrosłupa (przystanek 2) Pole powierzchni ostrosłupa to, podobnie jak w przypadku graniastosłupa, suma pól wszystkich jego ścian. Możesz tu wykorzystać skojarzenie z malowaniem. Aby całkowicie pomalować ostrosłup, musisz pomalować jego podstawę (Pp) i całą powierzchnię boczną, czyli wszystkie ściany boczne (Pb). W przypadku ostrosłupów ściany te są trójkątami, więc przyda się przypomnienie wzoru na pole trójkąta. Po dodaniu to Pp + Pb. Tak wygląda uniwersalny wzór na pole powierzchni dowolnego ostrosłupa. 
Siatka i pole powierzchni ostrosłupa
🟣 Objętość ostrosłupa (przystanek 3) Objętość ostrosłupa obliczamy podobnie, jak objętość graniastosłupa, tylko po pomnożeniu pola podstawy przez wysokość bryły musimy wziąć jedynie ⅓ z wyniku ;). Czasami brakuje nam jednak potrzebnych długości odcinków i wtedy w pierwszym kroku wykorzystujemy twierdzenie Pitagorasa. Jak to wszystko wygląda w praktyce? Wskakuj w linki poniżej i powtarzaj z nami.
Objętość ostrosłupa
Ostrosłup prawidłowy trójkątny
Ostrosłup prawidłowy czworokątny i sześciokątny