11 tydzień – pola i obwody

  • Post author:
  • Post category:Nauka


Cześć! 
To już jedenasty tydzień powtórek z Pi-stacją 👍 i jedenasty e-mail od nas! Dziś skupiamy się na POLACH I OBWODACH figur. Na początek prezentujemy nową mapę 👇 z przystankami, gdzie znajdziesz różne zadania. Sprawdź swoją wiedzę! A jeśli okaże się niewystarczająca, to dodatkowo rozwiniemy temat w dalszej części tej wiadomości! Podobnie jak w poprzednich e-mailach 📧, ostatni przystanek na naszej mapie to zestaw zadań z oficjalnych egzaminów. Zaczynamy!
https://pistacja.tv/h5p/gamemap-12-gramy-pola-i-obwody-figur
Jak Twój wynik ✅? Zadania odnoszą się do konkretnych tematów, więc jeśli któreś nie poszło po Twojej myśli, zapoznaj się z materiałami poniżej. Znajdziesz w nich wyjaśnienia, wraz z krótkimi komentarzami, linkami do filmów i numerami przystanków z mapy, które są im przypisane. ✏️ Nie zapomnij o ćwiczeniach przy filmach! Wykonuj je, aby zweryfikować, czy skutecznie przyswajasz wiedzę z filmów. Obliczanie obwodów figur Obwód to suma długości wszystkich krawędzi figury. Aby go obliczyć, nie potrzebujesz wzoru. Wystarczy dodać długości wszystkich boków. Poniżej filmy dotyczące obwodów kwadratu i prostokąta 🙂.
Obwód prostokąta i kwadratu
Obliczanie boku na podstawie obwodu
Obwód koła
Jednostki pola Zanim zabierzesz się za obliczenia związane z polami figur, powtórz najważniejsze jednostki pola.
Jednostki pola
Pola figur Powtórkę tego tematu zacznij od przypomnienia sobie wzorów na pola: trójkąta, kwadratu, prostokąta, rombu, równoległoboku i trapezu. Dopiero z tą wiedzą rusz na podbój zadań z geometrii dotyczących pól. Pamiętaj o ujednoliceniu jednostek długości przed obliczeniami! Nie możemy zabierać się za podstawianie do wzoru, mając podstawę trójkąta podaną w centymetrach, a wysokość w decymetrach 😉.
Pole prostokąta i kwadratu
Pole prostokąta i kwadratu – zadania praktyczne
Pole trójkąta
Pole równoległoboku i rombu
Pole trapezu
Pola figur złożonych
Pole koła